Ako nálepky na nos pomáhajú s upchatým nosom v tehotenstve

Najlepšie Vám na túto otázku odpovie príbeh tehulky Anne Fritz, ktorej nálepky na nos veľmi pomohli dopriať si zaslúžený oddych v tehotenstve.

Nie je žiadnym tajomstvom, že spánok počas tehotenstva môže byť celkom výzvou pre budúce mamičky a moje tehotenstvá neboli žiadnou výnimkou. Najprv si musíte pamätať, na ktorej strane musíte ležať, potom musíte svoj pupok vhodne podopierať rôznymi tehotenskými vankúšmi a potom …. potom je tu ešte samotné zaspávanie, ktoré môže byť ozaj náročné so všetkými tými obavami, ktoré Vám lietajú mysľou.

Nie je to veru žiadna sranda aj keď som to všetko vopred očakávala. Vedela som od svojej kamarátky, ktorá už mala deti a z predpôrodných kurzov, že spánok počas tehotenstva bude výzvou. Nie nadarmo je toľko produktov určený pre spánok v tehotenstve – je to kategória sama o sebe.

A vtedy to prišlo, bola som už pár týždňov v druhom trimestri môjho prvého tehotenstva a počas noci sa začalo diať niečo nové. V momente keď som si ľahla (po tom čo som si ponaprávala a nastavila všetky vankúše) sa mi môj nos totálne zapchal. Nedalo sa mi cez neho vôbec dýchať. Nebolo to vôbec ako keď máte nádchu, že si ho môžte vyfúkať.

Skúšala som fúkať do vreckovky ale nič. Nepodarilo sa mi nič vyfúkať a neprišlo ani uvoľnenie v nose. Normálne by som to pripísala alergiám, ale bol koniec februára a tu v okolí, kde žijem, nebolo zrovna peľové obdobie.

A tak som len ležala v posteli, prehadzovala sa hore dole (zakaždým prenastavila aj všetky vankúše) a hľadala si polohu, aby sa mi dobre dýchalo. Nakoniec som však zaspala s tým, že som dýchala ústami, len aby som sa neskôr zobudila s úplným suchom v ústach a škrabaním v hrdle. Jedno ráno mal môj manžel dokonca tú drzosť sa sťažovať, že som chrápala. (Dala som mu pár „peknými“ slovami najavo, že by mohol strpieť trošku chrápania, keďže moje telo bolo zaneprázdnené aby priviedlo naše prvé dieťatko na svet)

Na mojej ďalšej tehotenskej poradni som spomenula problém s upchatým nosom v noci. Môj doktor mi vysvetlil, že je to úplne normálne a je to dôsledkom tehotenských hormónov, ktoré spôsobujú zvýšenú cirkuláciu krvi v celom tele. Tak ako mi opúchajú nohy, tak isto mi môžu opuchnúť aj sliznice v nose.

A čo bolo najhoršie? Dozvedela som sa, že tieto problémy s upchatým nosom so mnou ostanú celé tehotenstvo a dokonca aj pár týždňov po pôrode. A keďže som tehotná, všetky bežné účinné prostriedky na uvoľnenie upchatého nosa neboli možnosťou (aj keď niektorí doktori hovorili, že určité nosné spreje sú OK na krátkodobé použitie). Ale to neznamenalo, že nemám žiadnu inú možnosť. Môj doktor mi odporučil vyskúšať nálepky na nos, ktoré by mali priniesť uvoľnenie v nose.

Vybrala som nálepky na nos z Amazonu za 12$. Viete, také malé náplaste, ktoré umiestnite cez nos ako mávajú hráči amerického futbalu vo filmoch. Nálepky sa nasadzujú ľahko, stačí odlepiť papieriky a nalepiť na nos. Fungujú tak, že vám zdvihnú boky nosa a otvoria nosové cesty a uľahčia dýchanie. Ráno náplasť odlepíte (nebolí to) a zahodíte.

V sekunde keď som si pásik nalepila – aaaah!  Okamžitá úľava. Nemohla som dýchať až tak dobre ako v čase keď som nebola tehotná, ale dokázala som sa bez problémov nadýchnuť a tak si konečne – konečne ! – dopriať ten ozaj potrebný odpočinok.

Napriek tomu, že úľava bola vždy okamžitá, naučila som sa pár trikov ako tieto nálepky urobiť ešte efektívnejšími. Vždy keď som ich išla pred spaním použiť, nedala som si hydratačný krém okolo nosa aby nálepka vydržala prilepená celú noc. Ak si aj tak chcete natrieť celú tvár, počkajte aspoň pokým pokožka úplne absorbuje všetok krém a potom si nalepte nálepku.

Taktiež, ako doktor hovoril, opuch sliznice v mojom nose odišiel až keď sa mi narodilo bábätko. Zober si preto pár do zásoby, keď pôjdeš do nemocnice a neskôr mi poďakuj.

Zdroj: WEB

Pridaj komentár